Afterlife

17. září 2010 v 9:42 | Joli |  filmy a seriály
Ahoj, dneska bych vám ráda představila jeden svůj oblíbený seriál, který jsem zkoukla minulou neděli. Jmenuje se Afterlife a více se o něm dozvíte, když kliknete na celý článek.o seriálu:

Afterlife je britský dramatický seriál z roku 2005 natočený nezávislou produkční společností Clerkenwell Films pro filmovou stanici ITV. Co se týče žánru, dal by se Afterlife zařadit mezi mystery seriály a seriály zabývající se nadpřirozenem. Autorem námětu je Stephen Volk, hlavní role si zde zahráli Lesley Sharp a Andrew Lincoln. Celkem byly natočeny dvě řady čítající dohromady 14 dílů. Seriál se poprvé vysílal v Austrálii ve dnech od 24. září 2005 do 11. listopadu 2006.


o čem to je:
(upozorňuji, že text obsahuje spoilery... prostě je zde kompletní popis děje a jeho vyvrcholení)

Hlavními postavami seriálu jsou Alison Mundy (Lesley Sharp) a Robert Bridge (Andrew Lincoln). Alison je obdařena zvláštním "darem" - má možnost vidět mrtvé lidi, konkrétně ty, kteří po smrti nemohou dojít klidu. A těm se Alison snaží pomoci. Je toho však na ní poslední dobou moc, a tak se přestěhuje do Bristolu, kde se snaží začít nový život. Chce se vzdát své pověsti média, hledá si nějakou práci. Přesto je přesvědčena několika lidmi, aby se zúčastnila jednoho sezení, kde účastníkům povypráví o sobě a svém životě a vyřídí jim zprávy, které jim vzkazují jejich mrtví příbuzní, co na sezení přišli. Tohoto sezení se také se svými studenty účastní Robert Bridge, vědec, který přednáší na místní univerzitě psychologii. Chce se pokusit dokázat, že lidé jako Alison jsou jen podvodníci.
Alison se svého daru nedokáže zbavit, ačkoliv by si přála, aby byla "normální" - aby duchy neviděla, neslyšela je mluvit, aby mohla žít normální život bez nich. Přesto je dál vidí a slyší. Robert, který se celou dobu snaží překonat bolest a výčitky ze smrti svého syna Joshe, je přítomen několika případům Alisonina styku s duchy. Alison se snaží pomáhat i příbuzným zemřelého, kteří ji často oslovují s prosbou o radu. Robert Alison nevěří a vše se pokouší vysvětlit racionálně. Vznikají tedy mezi nimi rozpory o tom, kdo má skutečně pravdu a kdo je ten, co si vše jen vymýšlí.
Obrat nastává na konci první řady, kdy je Alison oslovena skupinou lidí, kteří přežili (nebo jejichž příbuzní přežili) tragickou nehodu vlaku. V tomto vlaku seděla i Alison. Ta nabídku spojit se s duchy zemřelých při této nehodě přijímá. Doufá, že to pomůže i jí přenést se přes skličující vzpomínku na událost. Této seanci je přítomen i Robert, který se rozhodl napsat o Alison knihu a na jejím příkladě dokázat svoji tezi, tedy fakt, že lidé vydávající se za média jsou podvodníci. Onen obrat nastává ve chvíli, kdy se do Alisonina těla vpraví duch Robertova syna Joshe, který se tímto způsobem snaží kontaktovat svého tatínka.
Po této zkušenosti se Robert postupně obrací na druhou stranu a Alison nakonec uvěří. Přijde však jiná rána, která Roberta  postihne. V nemocnici se dozvídá, že má na mozku neoperovatelný nádor a lékaři nedovedou říct, kolik času mu ještě zbývá, než zemře. Robert to ze začátku nese těžce. Nekomunikuje se svou bývalou manželkou, se kterou se opět dal dohromady poté, co ji opustil její nový manžel. Fakt, že Robert umírá, se Jude dozvídá až po několika týdnech.
Robert se mezitím snaží pomoci samotné Alison, kterou "pronásleduje" duch její zemřelé matky. Kniha, která měla být původně jen o ní, je nakonec spíše knihou o Robertovi. Ten se postupně smiřuje s tím, že brzy zemře. Sepisuje závěť, sestavil i seznam hudby, co chce, aby zahráli na jeho pohřbu. Cestou k Alison, které chce věnovat svoji knihu, zkolabuje a je převezen do nemocnice, kde nakonec umírá. Robertův duch nachází v Alison podporu a může tedy s větším klidem odejít z tohoto světa, bok po boku vedle svého syna, který na něj už čeká.

Hodnocení:

Musím se přiznat, že tento seriál jsem primárně sháněla kvůli Andrewovi Lincolnovi. Čím déle jsem se však dívala, tím víc mě seriál vtahoval do svého děje a tím víc jsem byla fascinována seriálem samotným a ne jen faktem, že tam hraje můj oblíbenec. Co ve mě po skončení sledování zanechalo největší dojem, je atmosféra. Ač seriál není hororový, tajemná atmosféra, z níž přechází mráz po zádech, ze seriálu přímo sálá. Tyto tajemné scény samozřejmě střídají scény z "normálního života", které však seriálu neubírají na jeho tajemnosti a dramatičnosti. To souvisí s faktem, že je zde velmi kvalitní scénář, a tudíž všechny scény do sebe zapadají a nikde nejsou žádná hluchá místa. Nebo aspoň já z toho neměla ten dojem (koukala jsem v originále bez titulků, takže je možná můj pohled trochu zkreslený. Přesto si myslím, že rozhovory byly pádné, hodily se tam a nějak jsem nezaznamenala, že by tam postavy jen tak bezduše plácaly nesmysly jen proto, aby se zabil čas a díl tak dosáhl příslušné délky. Vše tam měl svůj smysl).
Další věc, která mě na seriálu uchvátila, byly naprosto přesvědčivé herecké výkony. U některých scén jsem koukala doslova s otevřenou pusou a nevěřila, že je vůbec možné takhle skvěle něco zahrát - hlavně vypjaté scény (např.: hádky o tom, zda je vůbec možné vidět mrtvé lidi; Robertův rozhovor s duchem jeho syna, Alisoniny rozbroje s duchem její matky, ...). Když už jsem zmínila ty hádky, líbilo se mi, jak byly zobrazeny oba postoje  a názory na média jako je Alison - na jedné straně je zde právě Alison (a spolu s ní lidé, kteří jí věří a chtějí od ní pomoct), která ty mrtvé prostě vidí a slyší. Divák jí v tu chvíli věří a je na její straně, protože ty mrtvé může vidět s ní. Na druhé straně je zde však Robert (a ti, kteří na duchy nevěří a odmítají si připustit jinou možnost), který je vůči Alison silně skeptický a věří, že ona je jen další člověk z řady těch, co si takhle chtějí přivydělat na úkor ostatních. Je tedy úžasné sledovat, jak se nakonec Robert obrací na Alisoninu stranu a postupně jí začíná věřit.
Velké plus má u mě také to, že ve většině dílů je nečekané rozuzlení a z duchy je to nakonec jinak, než to vypadalo na začátku/ v půlce dílu. Díly jsou vskutku nápadité a častokrát umí v člověku vyvolat různé emoce. Samozřejmě ty díly občas trochu kolísají, jak dějově, tak provedením, ale celkově bych řekla, že ty lepší díly v poměru k těm trochu slabším převažují.
Na závěr bych ráda vyzdvihla úvodní znělku, ze které fakt mrazí. Je perfektní!

Pár obrázků na konec:

afterlife
afterlife
afterlife
afterlife
afterlife
afterlife
afterlife
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emili | Web | 17. září 2010 v 15:30 | Reagovat

tak to vypadá dost dobře asi taky na to mrknu :-)

2 Tery | Web | 18. září 2010 v 15:56 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, akorát, že duchařiny mě zrovna moc neberou, takže asi ne úplně pro mě.
Mám pocit, že když už Britové něco dělají, ať už je to seriál, nebo film, dělají to pořádně. Bohužel tomu nedokážou udělat dostatečnou reklamu, takže se to utopí v hromadě amerických slátanin. nemluvě o tom, že naše televize se ani neobtěžují něco takového zkusit pustiti na obrazovky.
Takže, věřím, že to bude dobré, ale asi ne pro mě. Nějaké další typy? ;-)
Btw. on se zdá být sympatický. Fešák.

3 Jasmína | Web | 18. září 2010 v 19:55 | Reagovat

Ahoj. Ta písnička se jmenuje Ease my pain, a zpívá ji pravděpodobně Declan Flynn

4 alenka15987788 | Web | 7. října 2010 v 13:45 | Reagovat

hezky to tu mas [:D]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
ADOPCE:

adopce
adopce
adopce
adopce
adopce
adopce
MADE BY Emili