Mýty o introvertech

28. ledna 2012 v 12:00 | Joli |  ostatní
Na jednom z účtů na serveru tumblr (konkrétně zde, přičemž původně je obsah článku převzat odsud) jsem našla text zabývající se deseti (údajně) nejrozšířenějšími mýty o introvertech, k nimž se řadím i já.
Můj článek je překladem onoho textu z tumblr (originál je samozřejmě v angličtině). Dávám to sem z jednoho důvodu. Sice netuším, do jaké míry jsou ty mýty o introvertech opravdu rozšířené a jestli si to někdo o introvertech opravdu myslí, každopádně mám pocit, že to má tak říkajíc něco do sebe. Koho z vás to zajímá, klikněte na celý článek.


Mýtus 1: Introverti neradi mluví
-To není pravda. Introverti neradi mluví jen tehdy, pokud nemají co říct. Nemají rádi malé rozhovory (= rozhovory o ničem). Nadhoďte introvertovi téma, které ho zajímá, a on nezavře pusu po několik dní.

Mýtus 2: Introverti jsou plaší
-Plachost nemá nic společného s tím, jestli je někdo introvert. Introverti nemusí mít nutně strach z lidí. To, co potřebují, je důvod k interakci. Introverti se neúčastní interakce kvůli interakci. Pokud se chcete začít bavit s introvertem, prostě začněte mluvit. Nemějte strach z toho být zdvořilí.

Mýtus 3: Introverti jsou hrubí/neurvalí
-Introverti většinou nevidí důvod, proč chodit kolem horké kaše a používat společenské zdvořilostní fráze. Chtějí, aby ostatní lidé byli čestní a sví. Bohužel, ne vždy je možné se tak chovat, takže mají introverti pocit jako by byli pod tlakem, když se musí přizpůsobit, aby se začlenili, což ve výsledku mohou považovat za únavné.

Mýtus 4: Introverti nemají rádi lidi
-Naopak, introverti si velmi silně cení těch pár přátel, které mají. Považují je za své nejbližší přátele. Pokud máte to štěstí a nějaký introvert vás počítá mezi své nejbližší přátele, můžete si být jistí, že jste s největší pravděpobností získali silného životního spojence. Pokud jste si získali respekt za to, jací jste, můžete se na ně spolehnout.

Mýtus 5: Introverti neradi chodí na veřejnost
-Nesmysl. Introverti jen neradi chodí na veřejnost na nějakou delší dobu. Také se rádi vyhýbají komplikacím, které se na veřejnosti mohou přihodit. Snaží se vše pojmout co nejrychleji. Neradi získávají to, co chtějí, příliš zdlouhavě. Jakmile dosáhnou svého, jdou domů, aby opět nabrali sil a vše zpracovali. Popravdě řečeno, dobíjení se je pro introverty přímo klíčové, zásadní.

Mýtus 6: Introverti chtějí být stále sami
-Introverti jsou dokonale schopní žít se svými myšlenkami. Hodně přemýšlí. Sní za bílého dne - s otevřenýma očima. Jsou rádi, když mohou na něčem pracovat, když mohou řešit problémy. Mohou si ale také připadat velmi osamělí, pokud němají nikoho, s kým by mohli sdílet své objevy. Dychtí po autenticitě a po tom, aby aspoň s někým měli upřímné opravdové spojení, vztah.

Mýtus 7: Introverti jsou divní
-Introverti často platí za individualisty. Nejdou s davem. Upřednostňují to, aby si jich lidé cenili za nové pohledy na život. Přemýšlí sami za sebe a často se střetávají s normami. Svá rozhodnutí málokdy dělají ve shodě s tím, co je populární či trendy.

Mýtus 8: Introverti jsou chladní, odměření podivíni/nerdi
-Introverti jsou lidé, kteří primárně hledí dovnitř, věnují se hlavně svým myšlenkám a pocitům. Nechápejte to tak, že by nebyli schopni vnímat, co se děje okolo nich. Jde spíš o to, že jejich vnitřní svět je pro ně podnětnější a přináší jim více uspokojení.

Mýtus 9: Introverti neví, jak relaxovat a bavit se
-Introverti obvykle relaxují doma a nebo v přírodě, ne na rušných veřejných místech. Introverti nejsou zapálení hledači adrenalinových zábav. Pokud se nacházejí na místě, kde se příliš mluví a je tam hluk, radši utichnou. Mozky introvertů jsou příliš citlivé na neurotransmiter s názvem dopamin. U introvertů a extrovertů převažují odlišné dominantní neuro-dráhy - každý má dominantní jinou. Dohledejte si to.

Mýtus 10: Introverti se dokážou spravit tak, aby se z nich stali extroverti
-Svět bez introvertů by byl světem jen s pár vědci, hudebníky, umělci, básníky, tvůrci filmů, doktory, matematiky, spisovateli a filozofy. Existuje však mnoho způsobů, jak se extroverti mohou naučit komunikovat s introverty. Introverti se nedokážou napravit. Zaslouží si však respekt za svůj přirozený temperament a přínos lidské rase. Po pravdě, Silvermanova studie z roku 1986 ukazuje, že podíl introvertů se zvyšuje současně s IQ.


Co si myslíte vy? :-)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tery | Web | 28. ledna 2012 v 15:53 | Reagovat

Podpis. Jako jeden z nich (introvertů) se taky velice často potýkám s těmito předsudky. Sakra, "do your research, vygooglete si to a nechte nás žít, já taky nikoho nesoudím proto, že je extrovert. Jinak souhlasím se vším, co je tady psáno. 8-)

2 Sam | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 20:18 | Reagovat

Jsem introvert a nestydím se za to ;)
1.strasne rada mluvim, ale o zajimavych tematech vesmir,veda, literatura, egypt, kanada, sci-fi...
2.placha nejsem, jen se potrebuji aklimatizovat
3.nejsem hruba, ale nesnasim buzeraci a kdyz me chce nekdo zmenit
4.mam svoje pratele, ktere miluju :-) a kdykoliv jim pomuzu, ale v davu se necitim dobre
5.stopro souhlas :-)
6.mam rada svuj klid a mam svuj svet na blogu,strasne rada neco resim
7.ne nejdu s davem, nesnasim stmivani a robert patison podle me neni hezky a lip hral v potrovi(priklad)
8.to neni pravda, citim, kdyz ostatni neco boli a brecim u filmu
9.mam rada domov i pridou a bavit se umim o vikendu jsem byla v klubu a tancovala u tyce :-D :-P
10.naucila jsem se vic smat a byt otevrena, ale stale jsem introvert a mam svou povahu rada, jsem chytra za coz, jsem i obcas odsouzena a nenavidena, ale jsem takova :-)
Joli skvelej clanek *THUMBS UP* snad neva, ze jsem se vyjadrila, tyka se me osobne :-)

3 Sam | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 20:19 | Reagovat

ahoj napsala jsem k tomuto tematu trosku delsi komentar, tak ho prosim povol chci podporit tvuj clanek, aby ostatni vedeli, ze to jsou lzi ;) jinak moc se mi libi :-)

4 Joli | E-mail | 29. ledna 2012 v 22:34 | Reagovat

Sam - samozřejmě, že mi to nevadí, že ses vyjádřila trochu delším komentářem. Já to za to naopak děkuju a jsem ráda, že v tom nejsem sama, kdo to takto vidí. :-)

5 Sam | E-mail | Web | 30. ledna 2012 v 17:46 | Reagovat

[4]: tak jsem rada, ze jsi rada :-D :-) lidi si fakt mysli, ze introverti jsou magori :-D

6 Ivana Heverová | E-mail | 24. října 2012 v 16:38 | Reagovat

No, jenom jsme trošku jiní a co je na tom? Introverti, vezměme to z té lepší stránky! Nás je pouze 1:3 extrovertů, ale jsme citliví, inteligentní a máme výbornou fantazii. Když něco řekneme, má to hlavu a patu a zbytečně neplkáme do éteru. Zdravím všechny introverty!

7 Joli (admin) | E-mail | Web | 29. října 2012 v 20:15 | Reagovat

[6]: Taky zdravím a díky za komentář! :-)

8 introvert (jak jinak:) | 18. března 2015 v 19:35 | Reagovat

nelibi se mi bod 10) pripada mi to jako příliš vnucovani se, ze nas maji mit ostatní radi, protoze to chceme

chtelo by to napsat konkretni veci, ktere introverti prinaseji

k te zmeně: introvert se může učit chovat extravertně (protože i on musí umět fungovat ve společnosti), ale přeměnit na extroverta nejde, je to věc zapsaná hluboko a komplexně v člověku,

vyjimka je pouze u lidí, kteří jsou introverti jako nasledek neurozy, tam pomoci kvalitni psychoterapie (v řádu min. tisíců Kč) lze odstranit neurozu, a člověk více zetrovertní

doporucuji knihu:
Jste introvert? Manual pro preziti ve spolecnosti extravertu.
Prinosne. K dispozici na ulozto.

9 Eduard Nud | 23. června 2016 v 19:24 | Reagovat

U mně na pokoji je jeden starý muž, který celé dny jenom proleží, prospí a promlčí. Jinak se na něj hodí snad všechno, až na to, že není introvert, ale zakřiknutý. Jak rád bych ho toho stavu zbavil, aby u nás na pokoji vládla dobrá pohoda, přátelství a porozumění. Má to ale jeden velký háček. I když mi to nikdo nevěří, já jsem vlastně taky introvert.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
ADOPCE:

adopce
adopce
adopce
adopce
adopce
adopce
MADE BY Emili